Publiczna Szkoła Podstawowa im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu

26-804 Stromiec ul. Radomska 27

Tel./fax: (48) 619 10 45

Kalendarium

Piątek, 2024-03-29

Imieniny: Marka, Wiktoryny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 628926
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Historia szkoły w pigułce

Historia naszej szkoły potwierdzona dokumentami zaczyna się w 1868 roku. W tymże roku zostaje założona szkółka elementarna. Dzieci uczyły się w budynku gminy, a po jej spaleniu w 1912 roku w organistówce. Była to wówczas szkoła trzyklasowa. Lekcje prowadzono w języku zaborcy to znaczy po rosyjsku. Lata 1912-1935 to tułaczka szkoły, oprócz organistówki wynajmowano chałupy chłopskie na terenie Stromca. Warunki nauki były bardzo trudne. W klasach o powierzchni 26 metrów kwadratowych uczyło się od 30 do 40 uczniów, siedzących w 13-14 ławkach, ponieważ tylko tyle mogło się zmieścić w sali. Po wyzwoleniu spod zaborów uczono się wreszcie w języku ojczystym. W 1928 r. odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru szkolnego o barwach narodowych. W 1933 r. powstaje Koło Przyjaciół Szkoły, będące początkiem dzisiejszego Komitetu Rodzicielskiego.
Nadchodzi rok 1934, który jest zapowiedzią lepszych czasów dla naszej szkoły. W tym roku rozpoczęto zwózkę drzewa na nowy budynek szkolny. Wielka w tym zasługa oddanego szkole ówczesnego jej kierownika, piłsudczyka - Adama Wróblewskiego. Upragniony budynek szkolny oddano do użytku 01.09.1935 roku. Liczył on 4 sale lekcyjne i służył młodzieży do 10 listopada 1973 roku. Jeszcze w czasie budowy Rada Gminy Stromiec nadała szkole imię Marszałka
Polski Józefa Piłsudskiego. Uroczystość nadania imienia nowej szkole odbyła się w roku 1936. W lutym 1939 r. w progi naszej szkoły wchodzi nowoczesność, szkoła otrzymuje radio. Wybuch II wojny światowej przerywa działania pedagogów naszej szkoły. Hitlerowcy wyrzucili z programu nauczania przedmioty przekazujące wiedzę o języku ojczystym, kulturze i narodowej przeszłości. Ponadto katował ludzi, którzy starali się temu sprzeciwić. Z tego powodu w obozach zagłady zginęli nauczyciele z naszej gminy: Teodor Wróblewski w Gross-Rossen, a Edward Sasin i Kajetan Ptasiński w Oświęcimiu. W trakcie działań wojennych budynek szkolny został częściowo zniszczony. Podstawowym zadaniem od stycznia do września 1945 r. było doprowadzenie go do takiego stanu, by można było prowadzić w nim zajęcia lekcyjne. W tym czasie młodzież ze Stromca uczyła się w sąsiednich miejscowościach: w Pirogu i w Woli Stromieckiej. Wielkie zaangażowanie uczących wówczas nauczycieli: Zofii i Adama Wróblewskich, Janiny Wróblewskiej i Jana Petryki sprawiło, że we wrześniu 1945 r. w dwu izbach lekcyjnych 217 uczniów rozpoczęło naukę.

Kolejny krok nowoczesności w szkole nastąpił 15 grudnia 1960 r. Wtedy szkoła otrzymała telewizor. Murowany budynek szkoły z 8 salami oraz pomieszczeniem stołówki oddano do użytku 10 listopada 1973 roku. Dysponowano też 2 mieszkaniami dla nauczycieli. W zrealizowaniu tej inwestycji wielką rolę odegrał ówczesny kierownik szkoły Henryk Stawiarski. W roku 1980 rozbudowano szkołę jako 1000-latkę. W 2 nowych skrzydłach były pomieszczenia biurowe i 8 nowych sal. A w roku 1981 oddano do użytku jeszcze 2 sale lekcyjne i salę gimnastyczną o wymiarach 15 na 30 metrów, która wykorzystywana jest od rana do nocy. W roku 1981 oddano też do użytku 2 Domy Nauczyciela z 8 mieszkaniami, a w roku 1985 przedwojenny budynek szkoły po remoncie zamieniono na Dom Nauczyciela z 4 mieszkaniami. W dniu 30 maja 1987 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Edwarda Mielniczka odbyła się uroczystość nadania szkole w Stromcu imienia Dionizego Czachowskiego bohatera narodowego, który za młodych lat żył we wsi Niedabyl leżącej 3 km od Stromca. Na uroczystości obecny był prapraprawnuczek naszego patrona Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn - Pan Jan Chryzostom Czachowski. Do dziś współpracujemy z nim na rzecz Ziemi Stromieckiej i gościmy na uroczystościach szkolnych.

W lutym 1999 r. staraniem ówczesnego dyrektora szkoły Leszka Molga szkoła pozyskała z programu MEN pracownię internetową. Reforma szkolnictwa spowodowała, że od roku 1999 w najnowszym skrzydle budynku powstało jedyne w gminie Stromiec Gimnazjum, a Szkoła Podstawowa pracuje w starym skrzydle budynku. Korzystamy wspólnie ze stołówki, sali gimnastycznej, boisk i biblioteki. Obu szkołom współpracuje się harmonijnie. W ostatnich latach dzięki funduszom pozyskiwanym i wypracowywanym przez nauczycieli, rodziców i uczniów oraz samorządowym systematycznie remontujemy pomieszczenia szkoły oraz budynek szkolny, wymieniamy na nowy sprzęt szkolny i unowocześniamy pomoce naukowe. Wiele osób prywatnych przekazuje darowizny na rzecz szkoły. W roku 2003 wielkim DOBRODZIEJEM szkoły została S. A. Elektrociepłownie Warszawskie, która podarowała szkole 216 ton węgla. Pokrył on roczne zapotrzebowanie szkoły w opał w 85%. Za zaoszczędzone w ten sposób fundusze dokonaliśmy kapitalnego remontu łazienek szkolnych. Radość uczniów z tego powodu była bardzo duża.

W okresie wakacji roku 2004 Rada Gminy Stromiec i Wójt Gminy Stromiec Pan Marek Martysiak dzięki funduszom pozyskanym z NFOZ dokonali termomodernizacji budynku naszej szkoły. Wymieniono okna i drzwi, ocieplono budynek, wymieniono pokrycie dachu oraz rynny, położono nową elewację, dokonano kapitalnego remontu kotłowni c. o. wymieniając piece na paliwo ekologiczne - pellet. Od listopada 2004 r. sala gimnastyczna ma nową podłogę z tworzywa sztucznego. Jest też pięknie odmalowana.

Przez wszystkie lata powojenne uczniowie oprócz zdobywania wiedzy uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zaangażowania w pracę na rzecz szkoły i środowiska lokalnego, kształcąc przy tym umiejętności organizatorskie. Czynią to pracując w organizacjach szkolnych: Spółdzielni Uczniowskiej Promyk, Szkolnej Kasie Oszczędności, Związku Harcerstwa Polskiego (działało w szkole do lat osiemdziesiątych XX wieku), Kole Ligi Ochrony Przyrody, Szkolnym Kole PTSM w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, Szkolnym Kole Sportowym a od 1994 w Ludowym Uczniowskim Klubie Sportowym Orlęta Stromiec, Samorządzie Uczniowskim. Od kilkudziesięciu lat ważną rolę w procesie kształcenia w naszej szkole odgrywają wycieczki i rajdy po kraju oraz Ziemi Stromieckiej. Wiosną 2005 r. sformalizowaliśmy nasze działania zakładając Szkolne Koło PTTK pod opieką Pana Edwarda Mielniczka, które w czasie wakacji i jesienią organizuje wiele rajdów po Ziemi Stromieckiej. Jesienią 2005 r. urządziliśmy od nowa Plac Zabaw dla dzieci, oraz poczyniliśmy starania o odnowienie sprzętu komputerowego. Nasze starania spowodowały zakwalifikowanie szkoły do projektów: Pracownia komputerowa 2005, oraz Internetowe centrum Informacji Multimedialnej. Od maja 2006 mamy nowe komputery w pracowni internetowej oraz łącze z internetem za pomocą neostrady, a od sierpnia Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. W ostatnich latach sukcesywnie poprawiamy estetykę i funkcjonalność placu szkolnego i placu zabaw.

Radujemy się, że we wrześniu 2006 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wyróżniła naszą szkołę Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Udekorowanie sztandaru szkoły tym medalem nastąpiło podczas uroczystości obchodów 61 rocznicy rozbicia więzienia UB w Radomiu. W dniu 25 maja 2007r. obchodziliśmy 20 rocznicę nadania szkole sztandaru i imienia. W czasie wakacji 2007 r. wymienione zostały w naszej szkole wykładziny podłogowe na korytarzach. Nie można się na nich ślizgać, ale są piękne.